
Hrvatsko etnološko društvo i Etnografski muzej imaju čast pozvati Vas na znanstveno-stručni kolokvij organiziran povodom Europske godine kulturne baštine
MOGUĆNOSTI PRENOŠENJA I PRIMJENE ZNANJA:
OČUVANJE I ZAŠTITA NEMATERIJALNE KULTURNE BAŠTINE U REPUBLICI KOREJIKolokvij će se održati 15. veljače 2018. godine u prostorijama Etnografskog muzeja, Trg Mažuranića 14, Zagreb, u trajanju od 10 do 13 sati.
PROGRAM
10.00 – 10.15 | OTVARANJE KOLOKVIJA
Pozdravni govor ravnateljice Etnografskog muzeja Goranke Horjan
Pozdravni govor predsjednice Hrvatskog etnološkog društva dr. sc. Tihane Petrović Leš
10.15 – 11.15 |PREDAVANJE
Matija Dronjić* | Sustav očuvanja i zaštite nematerijalne kulturne baštine u Republici Koreji
Sustav zaštite i očuvanja nematerijalne kulturne baštine u Republici Koreji uspostavljen je 1962. godine i danas glasi kao jedan od najsofisticiranijih i najefikasnijih u svijetu. Devedesetih godina 20. stoljeća poslužio je kao model za UNESCO-ov međunarodni program uspostave nacionalnih lista tzv. „Living Human Treasures“, kroz kojeg su inicirane promjene u odnosnu prema baštinicima tradicijskih znanja i vještina u zemljama poput Francuske, Češke, Senegala, Nigerije, Kambodže i Mongolije, a utjecao je i na pojedine elemente UNESCO-ove „Konvencije o zaštiti i očuvanju nematerijalne kulturne baštine“ 2003. godine.
Usprkos značajnim rezultatima, potreba za poboljšanjima sustava postajala je sve očiglednija kako se korejsko društvo rapidno nastavilo transformirati zahvaljujući ubrzanom razvoju tehnologije i sveprisutnijoj vesternizaciji. Zajedničkim nastojanjima stručnjaka i zakonodavca postignut je konsenzus i Republika Koreja je 2015. godine redefinirala pojam nematerijalne kulturne baštine te ju je izučila iz dotadašnjeg zakona o zaštiti kulturne baštine u samostalni pravni akt.
Predavanje se bazira na autorovom istraživanju modela očuvanja i zaštite nematerijalne baštine Republike Koreje i njegove praktične primjene, provedenom tijekom petomjesečnog studijskog rada u National Folk Museum of Korea.
11.15 – 11.30 | STANKA ZA KAVU
11.30 – 13.00 | MODERIRANA RASPRAVA
Mogućnosti primjene elemenata korejskog sustava očuvanja i zaštite nematerijalne kulturne baštine
Rasprava se bazira na definiranju ključnih izazova u procesima zaštiti i očuvanju nematerijalne kulturne baštine u Republici Hrvatskoj te pokušaju davanja odgovora na pitanje može li se na njih pozitivno utjecati ciljanom primjenom iskustva Republike Koreje.
* Matija Dronjić rođen je 1984. godine u Karlovcu. Diplomirao arheologiju i etnologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2011. godine, od 2012. zaposlen je kao kustos Etnografskog muzeja u Zagrebu te obnaša dužnost voditelja Audiovizualnih fondova, Zbirke audiovizualne opreme i Zbirke razglednica i čestitki. Znanstveni interes usmjerio je na baštinske teme, a posljednjih nekoliko godina aktivno se bavi problematikom nematerijalne kulturne baštine u kontekstu prostora, kulturnih politika i uloge lokalne zajednice u procesima transfera tradicijskih znanja i umijeća. Iskusan terenski istraživač, suradnik mnogih tuzemnih i međunarodnih projekata, autor niza radova u domaćim i stranim publikacijama, aktivan član Hrvatskog etnološkog društva i Nacionalnog komiteta ICOM-a.